Νικητής πέρασε ο ΠΑΟΚ από την Αλεξανδρούπολη

Με όπλο το μπλοκ (14) και παρά την απουσία του Γκόμεζ αλλα και τον τραυματισμό του Ανδρεάδη στο τρίτο σετ με βαρύ διάστρεμμα, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε νικηφόρα στην πρεμιέρα της Volleyleague, καθώς επικράτησε με 3-1 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο τελευταίο παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής.

Ο περυσινός πρωταθλητής που σε 48 ώρες θα αγωνιστεί στην Ορεστιάδα με την ομώνυμη ομάδα για την 2η αγωνιστική, βρήκε αντίσταση από τον παθιασμένο σύνολο του Σάκη Μουστακίδη στα δύο πρώτα σετ. Στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του και με την μεγάλη εμπειρία των μονάδων του και σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό μπλοκ «καθάρισε» το ματς και το τρίποντο.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (10-10) ξεκίνησε το πρώτο σετ. Με ένα μικρό σερί ο Εθνικός πήρε προβάδισμα με 14-11 από επίθεση του Χουαρεθ Γκόμεζ, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και με τον Σαφράνοβιτς έφερε το σετ στα ίσα με 18-18. Στη συνέχεια ο Πέτκοβιτς με μπλοκ έδωσε προβάδισμα στο δικέφαλο με 19-22, ο Εθνικός έφερε το σκορ στον πόντο με 23-24 αλλά τελικά ο ΠΑΟΚ από λάθος του Εθνικού πήρε το σετ με 23-25 και έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με την βοήθεια των φιλάθλων του πήρε προβάδισμα με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ η ομάδα του Μουστακίδη διατήρησε την πρωτοπορία με 16-14 και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ από λάθος του Χαριτωνίδη ισοφάρισε με 19-19, αλλά στη συνέχεια ο Βανέγκας έδωσε πάλι την πρωτοπορία στους γηπεδούχους με 21-19, ο Σαφράνοβιτς ισοφάρισε σε 22-22. Ο εξαιρετικός Παλέντζας με δύο κρίσιμους άσους διαμόρφωσε το τελικό 25-22 και έφερε το ματς στα ίσα με 1-1 σετ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε ο ΠΑΟΚ στο τρίτο σετ όπου με επίθεση του Σαφράνοβιτς, αποσπάστηκε στο +5 (6-11). Ο Εθνικός πέρασε στην αντεπίθεση και με τους Παλέντζα-Βανέγκα μείωσε σε 14-15 ενω ισοφάρισε σε 15-15 μετά από κόκκινη κάρτα που δέχτηκε ο Ανδρεάδης για διαμαρτυρία.. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο μέχρι το 19-18. Εκεί ένα ξέσπασμα του περυσινού πρωταθλητή με Σακόγλου και συνεχή μπλοκ του Ανδρεάδη έφερε σερί 5-0 και τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 19-24. Ο Σωτηρίου με νέο μπλοκ οριστικοποίησε την επικράτηση του δικεφάλου με 19-25 και 1-2 σετ.

Με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το τέταρτο σετ. Στο 3-4 ο Ανδρεάδης τραυματίστηκε έμεινε στο έδαφος και στη συνέχεια αποχώρησε για να πάρει τη θέση του ο Τακουρίδης. Με το τριπλό μπλοκ πάνω στον Παλέντζα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 8-12. Οι παίκτες του Μουστακίδη μείωσαν με τον Βανέγκας σε 12-13 αλλά μέχρι εκεί.

Με εκπληκτικό σερί 12-5 ο δικέφαλος πάτησε γκάζι και με αιχμές τους Σαφράνοβιτς-Σακόγλου κατέκτησε το σετ με 17-25 και «κλείδωσε» το πρώτο τρίποντο της χρονιάς.

Μουστακίδης: «Αδικούμε τον εαυτό μας»

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε: «Αδικούμε τον εαυτό μας. Από ένα σημείο και μετά κάναμε κακή εμφάνιση. Πρέπει να έχουμε υπομονή και να ξέρουμε πως ομάδες όπως ο ΠΑΟΚ δεν τον κερδίζεις γρήγορα. Θέλουμε δουλειά και χρόνο για να γίνουμε ομάδα. Μετά την απώλεια του 3ου σετ είδα πως δεν το πιστεύαμε να κερδίσουμε. Σίγουρα θέλουμε τον χρόνο μας αλλά και το κομμάτι της ευθύνης που αναλογεί σε κάθε παίκτη. Στην αρχή έχουμε δύσκολο πρόγραμμα αλλά αυτό είναι και θετικό. Ακολουθεί κομβικός αγώνας στην Χαλκίδα με τον Ηρακλή. Εκεί θέλω να παίξουμε καλύτερα και πιο ελεύθερα»

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε και για τον τραυματισμό του Ανδρεάδη: «Δεν έχουμε την πολυτέλεια να χάνουμε έναν παίκτη σε κάθε ματς. Αν πάμε έτσι θα έχουμε πρόβλημα. Προσπαθούμε να βρούμε διαφορετικές λύσεις αλλά και πάλι αλλάζουν τα πλάνα μας. Βρήκαμε μεγάλη αντίσταση εδώ. Ο Εθνικός έχει πολύ καλή ομάδα και όποιος δεν προσέξει θα έχει πρόβλημα.

Τέτοια εποχή καμία ομάδα δεν είναι δεμένη αλλά κάθε φαβορί πρέπει να βρίσκει τον τρόπο να κερδίζει. Σε 48 ώρες παίζουμε με την Ορεστιάδα για την 2η αγωνιστική και πρέπει να ανασυνταχτούμε για να ξεκινήσουμε χωρίς απώλειες».

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 25 επιθέσεις 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ:1-3 23-25, 25-22, 19-25, 17-25

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 12 (12/23 επ, 77% υπ – 40% άριστες), Βανέγκας 11 (8/32 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ – 47% άριστες), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Στίγγας 8 (6/14 επ, 2 μπλοκ), Παλέντζας 20 (11/28 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Τσέλιος 2 (2/3 επ) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ-59% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος 1 (1/1 επ), Χατζόπουλος 3 (3/6 επ), Στοϊλούδης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 3 (0/2 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σακόγλου 16 (14/29 επ, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 15 (13/25 επ, 2 μπλοκ, 63% υπ – 46% άριστες), Ανδρεάδης 7 (2/6 επ, 5 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 15 (12/21 επ, 2 μπλοκ, 94% υπ 53% άριστες) / Γκαράς (λ, 60% υπ -35% άριστες), Παντακίδης, Κωνσταντινίδης, Τερζής, Σμαραγδής 4 (3/4 επ, 1 άσσος).

Γλίτωσε τα χειρότερα ο Ανδρεάδης

Τυχερός μέσα στην ατυχία του αποδείχθηκε ο Ανδρέας Ανδρεάδης. Ο έμπειρος διεθνής κεντρικός του ΠΑΟΚ που τραυματίστηκε στο 3-4 του τέταρτου σετ με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (1-3 ο δικέφαλος), όταν μετά από προσπάθεια για μπλοκ, προσγειώθηκε άσχημα και έμεινε στο έδαφος.

Μετά τις πρώτες βοήθειες που του παρεσχέθηκαν, αποχώρησε υποβασταζόμενος από το κλειστό και στη συνέχεια πήγε στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Αλεξανδρούπολης, όπου υποβλήθηκε σε ακτινογραφίες οι οποίες έδειξαν ότι εχει υποστεί διάστρεμμα.

Ο Ανδρεάδης θα υποβληθεί αύριο σε μαγνητική, ώστε να μπορέσουν οι γιατροί να διαπιστώσουν το βαθμό σοβαρότητας του διαστρέμματος που έχει, με τις πρώτες πληροφορίες να κάνουν λόγο για απουσία 2-3 εβδομάδων.

Μοιραία λοιπόν ο προπονητής του δικεφάλου, Γιάννης Καλμαζίδης, εκτός απο τον Γκόμεζ θα υποχρεωθεί να αντιμετωπίσει την Τετάρτη στο “Νίκος Σαμαράς¨την Ορεστιάδα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, χωρίς τον Ανδρέάδη οποίος αύριο θα επιστρέψει στη Θεσσαλονίκη.

Πρεμιέρα των φαβορί στην VolleyLeague

Χωρίς εκπλήξεις και με νίκες των φαβορί, ξεκίνησε η πρεμιέρα του 49ου πρωταθλήματος VolleyLeague «Πάμε Στοίχημα». Ο περυσινός πρωταθλητής ΠΑΟΚ επικράτησε του Εθνικού στην Αλεξανδρούπολη με 3-1 αλλά έχασε τον Ανδρεάδη για 2-3 εβδομάδες, ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της Παναχαϊκής στην Πάτρα ενώ ο ΠΑΟ νίκησε στο κλειστό του Λουτρακίου τη νεοφώτιστη Κύζικο με 1-3.

Με δύσκολη νίκη 3-2 κόντρα στον ΑΟΠ Κηφισιάς, ξεκίνησε στην έδρα του ο περυσινός φιναλιστ του πρωταθλήματος, Φοίνικας Σύρου και ο Ηρακλής νίκησε 3-1 την Ορεστιάδα