room-to-grow-bnner

Πρεμιέρα με νίκες για Αλεξανδρούπολη, Διδυμότειχο στη Γ΄θνική

Ιδανική ήταν η πρεμιέρα για τους δύο εκπροσώπους του Έβρου στη Γ΄Εθνική κατηγορία. Η Αλεξανδρούπολη FC επικράτησε έστω και με άγχος του Πανδραμαϊκού με 1-0. Νικηφόρο ήταν και το πέρασμα της ΑΕ Διδυμοτείχου μέσα στη Ροδόπη όπου επικράτησε του Σιδηροχωρίου με 3-0

Μεγάλη νίκη για τον Ορφέα Ξάνθης ν επί του Ηρακλή, ενώ ο Άρης Αβάτου παρότι είχε καλή εμφάνιση με αρκετές φάσεις έχασε με 2-0 απο τον Απόλλων Παραλιμνίου, με δύο Ξανθιώτικα τέρματα! Την έκπληξη έκανε το Ορφάνι που κέρδισε στην Χρυσούπολη, ενώ στο φινάλε γλύτωσε τον βαθμό ο Αετός κόντρα στον Εύοσμο. Ισόπαλο και το ματς στους Αμπελόκηπους

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των αγώνων:

Νέστος Χρυσούπολης-Μ.Α Ορφανίου  0-1(Δαγκούλης)

Αετός Οφρυνίου-ΑΕ Ευόσμου  1-1(Ελέζι – Λάμι)

Απόλλων Παραλιμνίου-Άρης Αβάτου   2-0(47′ Μελισσόπουλος Ρ., 58′ Γούλας)

Αλεξανδρούπολη FC-Πανδραμαϊκός  1-0(19′(π.) Πατσιώρας)

Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου-ΑΕ Διδυμοτείχου  0-3(20′(π.), 78′ Γιαννόπουλος(π.), 75′ Παπαδούδης)

Αναγέννηση Θαλασσιάς-Ελπίς Σαπών  0-1(29′ Μπόζης, 84′ Γεωργαντζάς)

ΑΕ Αμπελοκήπων-Εθνικός Σόχου  1-1(Περσίδης  – Αχαλινόπουλος)

Ορφέας Puma Ξάνθης-Ηρακλής   1-0(45′ Βουλγαρίδης)

Αλεξανδρούπολη – Πανδραμαϊκός 1-0

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής η Αλεξανδρούπολη FC. Στην πρεμιέρα κόντρα στον Πανδραμαϊκό επικράτησε με 1-0 χάρη σε γκολ του Πατσιώρα με εύστοχο πέναλτι.

Ήταν μια νίκη σε μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες ιδιαίτερα στο χώρο του κέντρου με λίγες φάσεις, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο για τους Εβρίτες μετρούν οι βαθμοί, ιδιαίτερα σε αγώνα πρεμιέρας που πάντα κρύβει παγίδες. Η Ενωση δεν κινδύνεψε παρά μόνο σε μια περίπτωση 15 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης, αλλά και σε λίγες περιπτώσεις απείλησε την αντίπαλη εστία.

Ωστόσο, ξεχώρισαν τα στοιχεία της αγωνιστικότητας και της μαχητικότητας των παικτών του Ν. Ουσταμπασίδη.

Στο 18′ ο Καρακασίδης έπεσε μέσα στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα αντιπάλου και ο διαιτητής της αναμέτρησης υπέδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πατσιώρας που νίκησε τον Κονταξή ανοίγοντας το σκορ. Στο 44′ ο Μαυρομάτης με μία σέντρα σουτ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, νέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Ουσταμπασίδη, με τον Κονταξή να μπλοκάρει το σουτ του Καρακασίδη.

Η Αλεξανδρούπολη στην επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τον Απόλλωνα Παραλιμνίου.

Συνθέσεις:

Αλεξανδρούπολη FC (Νίκος Ουσταμπασίδης): Συριτούδης, Ζώτος, Πεταλωτής, Κομεσίδης, Μπαρμπαγιάννης, Πατσιώρας, Καρακασίδης (78′ Θέμελης), Ανυφαντάκης, Ρουμπιές (85′ Καρτσαμπάς), Χριστοφορίδης (55′ Μαλτέζος), Μαυρομάτης (85′ Δορουγιδένης).

Πανδραμαϊκός (Μπάμπης Καπεζίδης): Κονταξής, Πατένταλης, Κωνσταντάρας, Τσάκωνας, Ζηλιαχωβάλης, Θεοδωρίδης, Μπελμάνι, Μουδούρογλου, Μπερούκας, Γρηγοριάδης, Μοσχόπουλος.

Γ. Πανταζίδης

Με… φόρα επέστρεψε στη Γ’ Εθνική η ΑΕΔ

Με εκτός έδρας νίκη συνδυάστηκε η επιστροφή της ΑΕ Διδυμοτείχου στη Γ’ Εθνική.

Με τον αρχηγό Γιαννόπουλο να σκοράρει δις και τον Παπούδη να βρίσκει επίσης δίχτυα, η ΑΕΔ επικράτησε 3-0 στο γήπεδο των Σαπών της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου.

Στο 19′ ο Βαρσαμίδης κέρδισε πέναλτι, με τον Γιαννόπουλο να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 0-1. Στο 74′ έπειτα από πολύ όμορφη ενέργεια του Βαρσαμίδη ο Παπούδης με ωραίο τελείωμα έγραψε το 0-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα με νέο «χτύπημα» του αρχηγού διαμορφώθηκε το τελικό σκορ.

Συνθέσεις:

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου (Κουτσογιάννης): Τσομπανόπουλος, Τρούπκος, Καρασιούνας (46′ Κονόμι), Παπαδόπουλος, Αστρεινίδης, Κωσταρέλης (67′ Αθανασιάδης), Κεφαλούκος, Νάνος (75′ Κρικέλας), Βάσκος, Κρασώνης, Σιχλοιμίρης (67′ Δραγανίδης).

ΑΕ Διδυμοτείχου (Μαυράκης): Δουλούδης, Καραγιάννης (72′ Αλεξακίδης), Παντελίδης (85′ Καρασμανάκης), Θάνος, Γκιντίδης, Κούπας (78′ Ιντζές), Γκασίδης, Βαρσαμίδης, Παπούδης, Σαραντίδης, Γιαννόπουλος (85′ Τοροσιάν).