Γ΄Εθνική: Σώθηκε η Αλεξανδρούπολη, ελάχιστες οι ελπίδες του Διδυμοτείχου

Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η ΑΕ Διδυμοτείχου που επικράτησε 1-0 του Απόλλωνα Παραλιμνίου. Η ΑΕΔ πήρε το τρίποντο που χρειαζόταν αλλά ο Εθνικός Σοχού που επικράτησε άνευ αγώνα 3-0 της Δόξας Νέου Σιδηροχωρίου, έχει 3 βαθμούς περισσότερους και υπερτερεί στην διαφορά τερμάτων που είναι πάρα πολύ δύσκολο να καλυφθεί στην τελευταία στροφή. Πιο συγκεκριμένα ο Σοχός είναι 9ος με 19 βαθμούς και τέρματα 17-12, ενώ οι Εβρίτες 14οι με 16 και τέρματα 14-17. Στην τελευταία αγωνιστική ο Εθνικός φιλοξενείται από τον Αετό Οφρυνίου και η ΑΕΔ από τον Άρη Αβάτου.

Έτσι, όπως όλα δείχνουν, όπως συνέβη στην προηγούμενη παρουσία της ομάδας του Διδυμοτείχου στην κατηγορία που η παραμονή χάθηκε για 1 βαθμό και τώρα φαίνεται πως θα χαθεί στις λεπτομέρειες.

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα η ΑΕΔ ήταν εκείνη που άξιζε τη νίκη, έχασε πέναλτι με τον Γιαννόπουλο στο 75′, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με κεφαλιά του Παπούδη μετά από σέντρα ακριβείας του Θάνου στο 83′.

Συνθέσεις:

ΑΕ Διδυμοτείχου: Παππάς, Κούπας (90′ Μαμρικισβίλι), Σιδηρόπουλος, Θάνος, Παντελίδης, Σταματόπουλος, Βαγγέλοβ, Γιαννόπουλος, Γιαννιώτης (90+2 Τζελέπης), Παπούδης (87′ Γκασίδης), Βαρσαμίδης (87′ Γκαϊδατζής).

Απόλλων Παραλιμνίου: Γκαϊδατζάκης, Παπαδόπουλος, Αναστασιάδης, Κούτλας, Γκούμας, Νικολαΐδης, Γούλας, Λιάρας, Γαϊδαρτζής, Χατζάκος, Τζαμπέγια.

2-2 Σάπες – Αλεξανδρούπολη

Η Αλεξανδρούπολη FC εχασε την ευκαιρία να φύγει με τους 3 βαθμούς της νίκης, καθώς δέχτηκε για μία ακόμη φορά γκολ (2-2) από την Ελπίδα Σαπών στο 90+3. Ωστόσο η ομάδα μας, με τον βαθμό της ισοπαλίας έφτασε τους 22 και εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Η Ελπίδα σκόραρε στο 35ο λεπτό με τον Βάσκο αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς προηγήθηκε χέρι του Μπόζη. Μοναδική φάση της Αλεξανδρούπολης στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ του Τρανόπουλου στο 43ο λεπτό με τον Νταφόπουλο να σώζει την εστία του.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν θεαματικό με τις ομάδες να πετυχαίνουν 4 τέρματα. Στο 57ο λεπτό η Ελπίδα άνοιξε το σκορ με σουτ του Τριαντόπουλου έξω από την περιοχή. Τρια λεπτά αργότερα ο Δορουγιδένης θα κερδίσει πέναλτι, με τον Πατσιώρα Κων. να ευστοχεί και να ισοφαρίζει για την Αλεξανδρούπολη. Ο Μαλτέζος στο 75ο λεπτό θα φέρει “τούμπα” το ματς και θα κάνει το 1-2 με ωραίο σουτ εκτός περιοχής. Η Ελπίδα Σαπών στο τέλος πίεσε και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρομπέρ στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ευχαριστούμε την Ελπίδα Σαπών για την φιλοξενία.

ΕΛΠΙΔΑ ΣΑΠΩΝ (Βασίλης Χαριτόπουλος): Νταφόπουλος, Τζωρτζάκης, Τσορτανίδης, Σιδηρόπουλος, Κωσταρέλης, Φούντας, Ρομπέρ, Τοπάλι, Μπόζης, Τριαντόπουλος, Βάσκος

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Νίκος Ουσταμπασίδης): Συριτούδης, Ζώτος, Πεταλωτής, Μπαρμπαγιάννης, Δορουγιδένης, Πατσιώρας Κ., Πατσιώρας Α. (91′ Ευστρατιάδης), Μαλτέζος (91′ Λίτσιος), Τρανόπουλος (70′ Θέμελης), Παπάζογλου (54′ Αμπραχαμιάν), Ρουμπιές (70′ Γκαϊδατζής)

Το προφίλ της αγωνιστικής

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

ΑΕ Διδυμοτείχου – Απόλλων Παραλιμνίου 1-0 (83′ Παπούδης)
Μ.Α. Ορφανίου – Πανδραμαϊκός 1-0 (70′ Παληκαράς)
ΑΕ Ευόσμου – Άρης Αβάτου 2-1 (18′ Τσιλιγκίρης, 84′ Καρανδρέας – 39′ Γκέκας)
Ελπίδα Σαπών – Αλεξανδρούπολη 2-2 (58′ Τριαντόπουλος, 90+3 Ρομπέρ – 61′ πεν. Πατσιώρας Κ., 75′ Μαλτέζος)
Ορφέας Ξάνθης – Νέστος Χρυσούπολης 1-2 (90′ Τορομανίδης – 16′ Μπαϊκαρά, 58′ Παπαδόπουλος)
Ηρακλής Αμπελοκήπων – Αετός Οφρυνίου 1-0 (29′ Αργυρίου)
ΑΕ Αμπελοκήπων – Αναγέννηση Θαλασσιάς 5-0 (20′ Πτηνόπουλος, 38′ Καραγκιοζίδης, 54′ πεν. Σαϊνίδης, 67′ Χατζηδημητρίου, 88′ Παπαδόπουλος)
Εθνικός Σοχού – Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου 3-0 α.α.