“Διπλό” θρίαμβος για την Αλεξανδρούπολη, έσπασε το αήττητο του Αρη Αβάτου

Το προφίλ της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής

Με τους αγώνες της 5ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.   Σε αυτούς ο Άρης Αβάτου υποδέχτηκε την Αλεξανδρούπολη για το Θρακιώτικο ντέρμπι της αγωνιστικής, με την Ξανθιώτικη ομάδα να γνωρίζει τη πρώτη της ήττα στη φετινή σεζόν, αφού η ομάδα της Αλεξανδρούπολη έφυγε θριαμβεύτρια με 1-2 δείχνοντας ότι εκτός έδρας τα πάει περίφημα . Το σκορ άνοιξαν με την έναρξη μόλις στο 2΄οιι γηπεδούχοι αλλά η συνέχεια ήταν διαφορετική. Οι Εβρίτες ισοφάρισαν με τον Κώστα Πατσιώρα και πήραν το προβάδισμα που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ με τον αδελφό του Αγγελο.

Με δύο γκολ των αδερφών Πατσιώρα (Κωνσταντίνου και Άγγελου) η Αλεξανδρούπολη FC “απέδρασε” από το Κουτσό με ανατροπή 2-1 κόντρα στον πρωτοπόρο του ομίλου, Άρη Αβάτου. Ο Άρης μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με πανέμορφο ανάποδο ψαλίδι του Σαρηγιαννίδη. Η Αλεξανδρούπολη αντέδρασε άμεσα και 10 λεπτά αργότερα ο Ρουμπιές θα μπει στη περιοχή και θα κερδίσει πέναλτι. Ο Νταφόπουλος απέκρουσε το πέναλτι του Πατσιώρα Κων. αλλά ο “Πάτσι” στην επαναφορά με κεφαλιά ισοφάρισε. Στο 23ο ο Ρουμπιές βγήκε τετ α τετ με τον Νταφόπουλο αλλά ο τερματοφύλακας του Αβάτου έδιωξε σε κόρνερ. Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ο Πατσιώρας Κων. με εκτέλεση φάουλ από τα πλάγια βρήκε τον αδερφό του Άγγελο μέσα στη περιοχή και εκείνος έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αβάτου πίεσε για την ισοφάριση έχασε μερικές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Η Αλεξανδρούπολη κράτησε το σκορ και πήρε μεγάλη νίκη στο Γήπεδο Κουτσού.
Η σύνθεση της ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ FC (Ζόραν Στοΐνοβιτς): Παπαδόπουλος, Γεωργαντζόπουλος (27′ Σιδηρόπουλος), Στοΐνοβιτς Χρ., Παπαγεωργίου, Γκαϊδατζής, Πατσιώρας Κων., Πατσιώρας Αγγ., Αμπραχαμιάν (88′ Τσιεγγελίδης), Στοΐνοβιτς Αθ. (75′ Χριστοφορίδης), Καρακασίδης, Ρουμπιές (88′ Παγωνίδης)

Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ – 1ος ΟΜΙΛΟΣ
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 5ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Πανδραμαϊκός – Δόξα Δράμας 0-0
Άρης Αβάτου – Αλεξανδρούπολη 1-2 (2′ Σαρηγιαννίδης – 14′ Κ. Πατσιωρας, 45′ Αγγ. Πατσιώρας)
Απόλλων Παραλιμνίου – Νέστος Χρυσούπολης 3-0 (23′ Γεωργιάδης, 26′ Καρυοφύλλης, 78′ Σερβές)
Θερμαϊκός Θέρμης – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 3-0 (58′ Σιούτας, 74′ Πασιαρδής, 85′ Αγγελίδης)
Εθνικός Σοχού – Αναγέννηση Πλαγιάς 2-0 (39′ Στασινόπουλος, 41′ Θεοδωρίδης)
Αγροτικός Αστέρας – Ορφέας Ξάνθης 4-1 (1′ Καλλίδης, 14′ Καθάριος, 20′ Ευθυμιάδης, 37′ Κατσιάκης – 57′ Τορομανίδης)