Στην Ολυμπιάδα το πρώτο μπασκετικό ντέρμπι της χρονιάς

Σασπένς και συγκινήσεις πρόσφεραν Ολυμπιάδα και Εθνικός, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ανδρών μπάσκετ της ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Ολυμπιάδα και Εθνικός, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ανδρών μπάσκετ της ΕΚΑΣΑΜΑΘ , συνέχισαν την παράδοση που θέλει τις μεταξύ τους μάχες να είναι ντέρμπι και να κρίνονται στις λεπτομέρειες.  Νικήτρια η πρώτη στον μπασκετικό «εμφύλιο» της Αλεξανδρούπολης με 65-63 σε μια αναμέτρηση που ήταν αμφίρροπη, είχε σασπένς και ανατροπές.

Ο τυπικά φιλοξενούμενος Εθνικός ξεκίνησε καλύτερα και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, προηγήθηκε 22-11 στην πρώτη περίοδο. Η άστοχη επιθετικά Ολυμπιάδα κατάφερε στην 2η να ψαλιδίσει την διαφορά, να μειώσει στους 6 πόντους και τελικά το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με 34-27 υπέρ του Εθνικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό αντιστράφηκε. Οι παίχτες του κόουτς Κανδύλη πέτυχαν μεγάλα σουτ από την γραμμή των 6,75, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και κατέκτησαν το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα για φέτος.

Δεκάλεπτα:11-22,27-34,43-41,65-63

Ολυμπιάδα (Κανδύλης Γ.): Γιαννούλης, Δρούμπαλης 4, Δαβουδάνης 14 (2), Ξαφένιας 16 (4), Κελεπεκίδης 2, Ζιούτης 11, Τσιάμης 6 (2), Κατσίκας, Σονωβίδης 3, Βλουντάρτσικ 9(2)

Εθνικός (Τελούδης Στ.): Αγγελίδης 3(1), Στεφανόπουλος, Τσολακίδης, Μίχος 10 (1), Γαρούφας, Παπαδούδης 6, Τσάγιας 14 (2), Αλαμάνος, Ιωαννίδης 12 (1), Πασσιάς 7 (1), Κανάκης 10 (2), Κουλούκης 1