Πανελλήνιο Νεανίδων Μπάσκετ: Στην 7η θέση σε όλη την Ελλάδα η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης!

Την πολύ τιμητική έβδομη θέση στο 37ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων κατέκτησε η Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης επικρατώντας με 56-46 του Προμηθέα Πάτρας.

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με την Ολυμπιάδα να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά ο Προμηθέας βάζοντας μεγάλα σουτ ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 15-13 (10’) και 29-27 (20’). Η Ολυμπιάδα επανήλθε, πίεσε στην άμυνα, χτύπησε από την περιφέρεια φτάνοντας στην νίκη με 56-46

Πολύ μεγάλη επιτυχία για τα κορίτσια του Μιχάλη Γιαβρίδη που ολοκλήρωσαν μια ακόμα πετυχημένη σεζόν κάνοντας ένα βήμα παραπάνω

Διαιτητές: Κώτσου, Χατζημάρκος, Τσικριτσάκη

Δεκάλεπτα: 15-13, 29-27, 41-48, 46-56

Προμηθέας (Νάκης): Αθανασοπούλου Ε., Παπαδοπούλου 12(1), Φλωράτου 8(2), Καλαμπαλίκη 5, Σαρρή 11(1), Κωσταρίδη, Αθανασοπούλου Μ.2, Κατσαντώνη 8.

Ολυμπιάδα Αλεξ. (Γιαβρίδης): Χονδρού Ε.12(1), Χονδρού Δ. 11(1), Τσελιπιώτη 17(1), Χονδρού Α. 10(2), Καράμπελα, Οζέν 5, Πατσάλη 1, Πασναγίδου, Γραμμενίδου.

Για να δείτε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Δείτε φωτογραφίες από το παιχνίδι εδώ

Παρακολουθείστε το βίντεο του αγώνα εδώ

Δηλώσεις

Μιχάλης Γιαβρίδης (Προπονητής Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης): «Συγχαρητήρια σε όλες τις παίκτριες. Με έκαναν υπερήφανο όχι μόνο με τη συμμετοχή τους, αλλά καταλαμβάνοντας την έβδομη θέση με απολογισμό δύο νίκες και τρεις ήττες. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθειά τους και αν εξαιρέσουμε το ματς με τις Εσπερίδες στα υπόλοιπα παιχνίδια ήμασταν ανταγωνιστικοί. Συγχαρητήρια στην ομάδα του Προμηθέα πάνω απ΄όλα για το ήθος που δείχνει».

Αγγελική Χονδρού (Αθλήτρια Ολυμπιάδας Αλεξανδρούπολης): «Στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκαμε δυνατά. Μιλήσαμε στα αποδυτήρια, δείξαμε πόσο δεμένες είμαστε, παίξαμε δυνατά σε άμυνα και επίθεση και πήρα τη νίκη».

Νίκος Νάκης (Προπονητής Προμηθέα) : «Συγχαρητήρια στην Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης. Έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο. Εμείς μείναμε στις δάφνες του πρώτου και το πληρώσαμε. Θέλουμε να αφιερώσουμε την παρουσία μας στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στην αρχηγό μας Χριστίνα Χατζηνικολάου και στην ψυχή του συλλόγου που χάσαμε πρόωρα Ανδρέα Μελιγδή.