room-to-grow-bnner

Σαρωτική νίκη της Δημοκρατικής Κίνησης Μηχανικών στο ΤΕΕ Θράκης

Κοντά στο 70% των ψήφων έλαβε η ΔΚΜ στις εκλογές της Κυριακής. Πρωτιά της ΔΚΜ και πανελλαδικά για την Κεντρική Αντιπροσωπεία του ΤΕΕ
Δείτε αναλυτικά όλους τους ψήφους που έλαβαν ο παρατάξεις και οι υποψήφιοι

Πρώτη, και με μεγάλη διαφορά, αναδείχθηκε στις εκλογές του ΤΕΕ για την Αντιπροσωπεία του Περιφερειακού Τμήματος Θράκης του ΤΕΕ η Δημοκρατική Κίνηση Μηχανι­κών, λαμβάνοντας κάτι λιγότερο από το 70% των ψήφων.

Οι εκλογές στη Θράκη πραγματοποιή­θηκαν σε Κομοτηνή, Ξάνθη, Αλεξαν­δρούπολη και Ορεστιάδα, με τους μη­χανικούς της Θράκης να αναδεικνύουν πρώτη και με διαφορά την ΔΚΜ.  Συγκεκριμένα σύμφωνα με τα προσω­ρινά αποτελέσματα που δημοσίευσε το ΤΕΕ, συνολικά ψήφισαν 1036 μηχανι­κοί, με 1010 έγκυρα, 15 άκυρα και 11 λευκά.

Όπως αναφέρι το ρεπορτάζ του Παρατηρητή Θράκης, πρώτη παράταξη αναδείχθηκε η ΔΚΜ με 687 ψήφους, ενώ δεύτερη ήταν η Δημοκρατική Κίνηση Μηχανικών με 141 ψήφους,.

Χαρακτηριστικό είναι ότι τρίτος αναδεί­χθηκε ο κ. Αργύρης Πλέσιας, που είχε κατέλθει ως μεμονωμένος υποψήφι­ος, με 72 ψήφους, τέταρτη η Δημοκρα­τική Παν επιστημονική Κίνηση Μηχανι­κών με 57 ψήφους και τελευταία η Συμμαχία για ένα Προοδευτικό ΤΕΕ με 53 ψήφους.

Η αντιπροσωπεία θα πρέπει να συ­γκληθεί τις επόμενες ημέρες για να αναδείξει τα όργανα του ΤΕΕ Θράκης, μεταξύ των οποίων τη Διοικούσα από την οποία θα αναδειχθεί ο νέος πρόε­δρος.  Να σημειωθεί πως πρώτος σε ψήφους στη Ροδόπη, αλλά και σε όλη την Θρά­κη, αναδείχθηκε ο νυν πρόεδρος του ΤΕΕ Θράκης κ. Δημήτρης Λουρίκας.

 

Επικράτηση της ΔΚΜ και σε πανελλήνιο επίπεδο

Ξανά πρώτη δύναμη, με θεαματική αύξηση του ποσοστού της, ώστε να επιτυγχάνει ένα από τα μεγαλύ­τερα εκλογικά ποσοστά στην ιστο­ρία του ΤΕΕ, αναδεικνύεται η Δη­μοκρατική Κίνηση Μηχανικών (ΔΚΜ), με επικεφαλής τον Πρόε­δρο του ΤΕΕ Γιώργο Στασινό.

Πρόκειται για το μεγαλύτερο, ιστο­ρικά, ποσοστό οποιασδήποτε πα­ράταξης τις τελευταίες 4 δεκαετί­ες, τουλάχιστον από το 1990, με το ισχύον εκλογικό σύστημα στο ΤΕΕ

 

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΡΑΚΗΣ

 

Ψηφίσαντες

Έγκυρα: Άκυρα: Λευκά: 1036 1010 15 11

 

1 ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ του ΤΕΕ Θράκης 141

2 ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ 687

3 ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ 57

4 ΣΥΜΜΑΧΙΑ για ένα ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΤΕΕ 53

5 ΠΛΕΣΙΑΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ 72 ΣΥΝΟΛΟ: 1010

 

ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ του ΤΕΕ Θράκης

ΡΟΔΟΠΗΣ

1 ΙΣΜΑΗΛ Μουσταφά Γ. 34

2 ΚΛΑΔΟΥ Αικατερίνη Γ. 36

ΕΒΡΟΥ

1 ΛΑΜΠΟΓΛΟΥ Μαρίνα Π. 33

2 ΤΡΙΑΝΤΟΣ Γεώργιος Λ. 24

ΞΑΝΘΗΣ

1 ΓΑΛΗΝΟΣ Σταύρος Γ. 32

2 ΙΑΚΩΒΙΔΗΣ Νικόλαος Ι. 23

3 ΚΟΥΤΡΑΣ Κωνσταντίνος Α. 27

4 ΜΠΕΗ Αικατερίνη Ι. 35

5 ΜΠΟΥΡΑΖΑΝΗΣ Ελευθέριος Η. 30

6 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Διογένης Δ. 30

7 ΡΑΠΤΗ Δέσποινα Ι. 38

8 ΣΠΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΣ Ηλίας Χ. 21

9 ΣΦΥΡΗΣ Τριαντάφυλλος Δ. 56

10 ΤΣΙΦΤΕΛΙΔΟΥ Μαρία Σ. 54

11 ΧΑΪΤΙΔΗΣ Δημήτριος Θ. 32

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΡΟΔΟΠΗΣ

1 ΕΜΙΝΟΓΛΟΥ Γιουτζέλ Μ. 78

2 ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΑΚΗΣ Δημήτριος Δ. 56

3 ΚΕΡΑΜΙΤΣΗΣ Θεόδωρος Γ. 94

4 ΚΟΣΜΙΔΟΥ Ζωή Ι. 132

5 ΛΟΥΡΙΚΑΣ Δημήτριος Κ. 204

6 ΜΑΥΡΙΔΟΥ Νίκη Α. 87

7 ΞΑΓΟΡΑΡΗΣ Γεράσιμος Λ. 80

8 ΞΑΝΘΟΠΟΥΛΟΥ Βαρβάρα (Βάλια) Α. 85

ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

9 ΞΕΝΑΚΗΣ Δημήτριος Χ. 60

10 ΠΑΝΤΕΛΗΣ Σταύρος Ε. 43

11 ΠΑΣΟΠΟΥΛΟΣ Μιχαήλ Ε. 109

12 ΠΟΛΙΤΕΙΑΔΗΣ Βασίλειος Δ. 160

13 ΣΟΦΙΑΝΟΣ Παντελής-Μάριος Α. 107

14 ΦΕΛΑΚΗΣ Δημήτριος Χ. 119

15 ΧΟΥΡΙΔΟΥ Παρασκευή Β. 140

ΕΒΡΟΥ

1 ΙΝΤΖΕΣ Κωνσταντίνος Γ. 92

2 ΚΑΛΕΝΤΖΙΔΗΣ Βλασάκης Π. 107

3 ΚΑΡΥΠΙΔΗΣ Χαράλαμπος Ν. 34

4 ΚΟΥΓΚΟΥΛΟΣ Μιχαήλ Β. 136

5 ΚΟΥΚΟΥΡΑΒΑΣ Γεώργιος Ν. 89

6 ΚΟΥΜΠΡΙΔΗΣ Λάμπρος Γ. 69

7 ΚΟΥΤΣΟΣ Δημήτριος Δ. 58

8 ΚΥΡΤΖΙΔΟΥ Σταυρούλα Σ. 50

9 ΠΑΛΑΒΟΥΖΗΣ Μόσχος Χ. 55

10 ΠΑΝΙΤΣΙΔΗΣ Παναγιώτης Α. 74

11 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Αδαμάντιος Ν. 129

12 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Κωνσταντίνος Π. 149

13 ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ Πολυζώης Π. 138

14 ΣΙΔΕΡΗΣ Παναγιώτης Ν. 79

15 ΤΟΚΑΜΑΝΗ Γεωργία Χ. 103

16 ΤΟΚΑΜΑΝΗΣ Αναστάσιος Ε. 55

17 ΤΣΙΑΚΙΡΗΣ Απόστολος Δ. 57

18 ΤΣΩΝΗ Μαρία Κ. 119

ΞΑΝΘΗΣ

1 ΑΣΗΜΙΔΗΣ Βασίλειος Ν. 193

2 ΑΥΓΕΡΗΣ Λουκάς Ι. 106

3 ΓΙΑΝΝΙΚΗΣ Βασίλειος Σ. 60

4 ΓΙΑΝΝΩΤΑΣ Σταύρος Β. 130

5 ΓΚΕΒΡΕΚΗΣ Χαράλαμπος Ι. 68

6 ΔΑΝΔΑΛΙΔΗΣ Δημήτριος Α. 54

7 ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ Κωνσταντίνος Α. 35

8 ΚΟΥΛΙΝΑΣ Γεώργιος Κ. 57

9 ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Θεολόγος Χ. 48

10 ΛΥΠΗΡΙΔΗΣ Γεώργιος Β. 85

11 ΜΑΥΡΙΔΗΣ Σπυρίδων Γ. 153

12 ΠΑΠΑΣΤΑΥΡΙΝΙΔΗΣ Ηλίας Ι. 124

13 ΤΕΡΖΟΓΛΟΥ Θεόδωρος Π. 74

14 ΤΡΙΜΙΝΤΖΙΟΥ Αλεξάνδρα Σ. 160

15 ΧΑΡΙΤΙΔΗΣ Παναγιώτης Ι. 80

 

ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

ΡΟΔΟΠΗΣ

1 ΚΕΡΑΤΖΗ ΙΜΠΡΑΜ Ιμπραήμ Φ. 9

2 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Μαρία Σ. 15

3 ΡΑΥΤΟΠΟΥΛΟΣ Σπυρίδων Φ. 4

ΕΒΡΟΥ

1 ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ Γεώργιος Π. 11

2 ΚΟΥΚΟΡΑΒΑΣ Νικόλαος Δ. 14

3 ΚΡΕΩΝΑΣ Απόστολος Δ. 7

ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

4 ΜΑΚΡΗΣ Δημοσθένης Ν. 8

5 ΣΤΑΜΑΤΕΛΑΤΟΥ Αλεξάνδρα Δ. 7

ΞΑΝΘΗΣ

1 ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΣ Ηλίας Β. 7

2 ΛΑΡΙΣΗΣ Χρήστος Ε. 6

3 ΣΟΥΛΤΑΝΙΔΗΣ Βαγγέλης Κ. 8

4 ΣΟΦΙΑΣ Χρήστος Ε. 12

5 ΤΟΥΜΠΟΥΛΙΔΗΣ Παύλος Γ. 9

 

ΣΥΜΜΑΧΙΑ για ένα ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΟ ΤΕΕ

ΡΟΔΟΠΗΣ

1 ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΟΓΛΟΥ Αγγελική Ζ. 18

2 ΣΠΗΛΙΩΤΗ Μαρία-Χριστίνα Ν. 9

3 ΣΥΛΙΒΟΥ Αρτεμις Κ. 8

ΕΒΡΟΥ

1 ΒΕΝΕΤΗΣ Απόστολος Σ. 27

2 ΧΕΡΙΑΝΙΔΟΥ Ελίνα Π. 13

ΞΑΝΘΗΣ

1 ΕΞΙΟΓΛΟΥ Δημήτριος Μ. 11

2 ΤΣΕΛΕΠΗ Αννέτα Α. 15

3 ΦΩΤΗΣ Δημήτριος Χ. 17

 

ΠΛΕΣΙΑΣ ΑΡΓΥΡΙΟΣ

ΞΑΝΘΗΣ

1 ΠΛΕΣΙΑΣ Αργύριος Ι. 64

 

 

0 Σχόλιο

Αφήστε ένα σχόλιο