Ήττες Εβριτών στην 4η αγωνιστική της Α1 βόλει

Οδυνηρή ήττα από τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ στην έδρα της γνώρισε η Ορεστιάδα για την στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League κάννοτας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της για τη σδυνέχεια του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Χαλκίδας που είχε για πασαδόρο τον Αλεξανδρουπολίτη Σταύρο Κασαμπαλή πίεσε στο σερβίς, κράτησε σταθερή υποδοχή και έδειξε πιο έτοιμη απέναντι στους «πράσινους» που ακόμα «ψάχνονται» σε όλους τους τομείς και ειδικά στην επίθεση που δεν είχε λύσεις (είχε μόλις 39% αποτελεσματικότητα). Το ντεμπούτο του Πλάμεν Κριστόφ δεν συνοδεύτηκε με νίκη και πλέον τα πράγματα έγιναν δύσκολα για την ομάδα του.

Η Ορεστιάδα προσπάθησε να πάρει το 3ο σετ όταν και προηγήθηκε στο σκορ μέχρι τον 10ο πόντο αλλά δεν είχε συνέχεια αφού ο Ηρακλής ήταν καλύτερος στα κρίσιμα σημεία.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 14-25, 21-25) σε 73΄

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Ρεινάλντο Ρότζερς 11 (8/19 επ, 3 άσσοι), Αναστασιάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Μορέλος 6 (6/15 επ, 55% υπ 32% άριστες), Λουκούμι 9 (9/28 επ, 72% υπ 35% άριστες), Καράμπαλι 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Πεντίδης 4 (1/4 επ, 3 μπλοκ) / Καρασαββίδης (λ, 60% υπ – 53% άριστες), Ράπτης 1 (1/1 επ), Αντωνιάδης.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 13 (12/20 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 8 (4/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Φερελ 8 (3/5 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλότσκο 6 (6/12 επ, 58% υπ – 42% άριστες), Κασαμπαλής 1 (0/4 επ, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/19 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ – 29% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 82% υπ -18% άριστες), Μάρκου, Γαλλιώτος 1 (άσσος), Μπερμπέρογλου.

εαθνικόςΗττα Εθνικού από τον Παναθηναϊκό

Ο Εθνικός πήρε το πρώτο σετ στην Κυψέλη από τον Παναθηναϊκό αλλά η συνέχεια δεν ήταν αναλογη με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 3-11 σετ .

Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης, αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και από το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ του 1ου σετ οικοδόμησε διαφορά +7 στο σκορ που τη διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ.

Από το 2ο σετ ο Παναθηναϊκός άλλαξε τη διάταξη και του, πίεσε από το σερβίς και ξέφυγε με 8-1. Όπως φαίνεται και απο την εξέλιξη του σκορ ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε άλλες δυσκολίες σε αγώνα που ήταν πολύ νευρικός και είχε πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Εθνικός στο 1ο σετ σετ και μετά κατά διαστήματα είχε κορυφαίους τους Παλέντζα, Τσέλιο.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-15, 25-14, 25-15) σε 93′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μελγκαρέχο 13 (12/25 επ, 1 μπλοκ, 67% υπ – 39% άριστες), Τσίροβιτς 14 (14/19 επ, 82% υπ – 55% άριστες), Γκονζάλεζ 13 (13/30 επ), Ρανγκέλ 7 (5/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πανταλέων 4 (2/5 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 50% υπ – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης 3 (2/5 επ, 1 άσσος), Μπέλος, Ανδρεόπουλος (50% υπ – 50% άριστες)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 7 (7/16 επ, 55% υπ – 29% άριστες), Βανέγκας 11 (10/27 επ, 1 μπλοκ, 64% υπ – 43% άριστες), Χαριτωνίδης 2 (2/2 επ), Στίγγας 3 (1/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλέντζας 12 (10/26 επ, 2 άσσοι), Τσέλιος 9 (6/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 58% υπ – 21% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής 1 (1/3 επ), Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης.