Πανελλήνια δύναμη στο πινγκ πονγκ ο Έβρος

Μεγάλες επιτυχίες για ακόμη μία φορά γνωρίζει το πινγκ πονγκ του Έβρου! Πιο συγκεκριμένα στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων που διεξάγεται στην Καβάλα, στην κατηγορία του ομαδικού, η Φιλία Ορεστιάδας κατέκτησε την 1η θέση, επικρατώντας στον τελικό του Εθνικού Αλεξανδρούπολης που πήρε τη 2η θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού Εθνικός Αλεξανδρούπολης-Φιλία Ορεστιάδας 1-3:

Γιώργος Κάλλιας-Γιάννης Γακίδης 3-1 (11-5, 10-12, 11-5, 11-9)
Ευάγγελος Δερνεξής-Κωνσταντίνος Μηλικούδης 0-3 (7-11, 5-11, 5-11)
Δερνεξής/Κάλλιας-Κωνσταντίνος Γκαϊτατζής/Μηλικούδης 0-3 (5-11, 9-11, 7-11)
Κάλλιας-Μηλικούδης 0-3 (7-11, 10-12, 7-11)

Όσο αφορά τις Παγκορασίδες, νικήτρια ήταν και πάλι ομάδα της Περιφέρειας ΑΜ-Θ και συγκεκριμένα ο ΑΣΕΑ Καβάλας.

Αναλυτικά η εξέλιξη του τελικού ΑΣΕΑ Καβάλας-ΑΣΕΑ Σάρισες Φλώρινας 3-1:

Λεμονιά Γκαϊντατζή-Αλεξία Μάλο 3-0 (11-9, 11-4, 11-3)
Ζωή Καζάκου-Γεωργία Σπανού 2-3 (10-12, 11-6, 7-11, 11-6, 8-11)
Γκαϊντατζή/Καζάκου-Μάλο/Σπανού 3-1 (11-3, 8-11, 11-8, 12-10)
Γκαϊντατζή-Σπανού 3-0 (11-3, 11-4, 11-8)

Στους παμπαίδες πήραν την 3η θέση οι Φ.Ε.Α. Ιωαννίνων και Δόξα Πεύκης και στις παγκορασίδες η Βοκαριά Χίου και η ΧΑΝ Θεσσαλονίκης. Το πρωταθλημα στην Καβαλα συνεχίζεται με τα ατομικά αγωνίσματα.

Το μήνυμα των ανθρώπων του Εθνικού

«2ος στην Ελλάδα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα ομαδικού παμπαίδων !!! Ακόμη ένας θρίαμβος για την ομάδα μας, μία σπουδαία πανελλήνια διάκριση όπου με τους αθλητές μας Γιώργο Κάλλια, Βαγγέλη Δερνεξή, Μάριο Δελάκη και Σωτήρη Σωτηρόπουλο καταφέραμε να κατακτήσουμε ακόμη ένα πανελλήνιο μετάλλιο. Αξίζει να αναφερθεί οτι είναι η πέμπτη συνεχόμενη φορά που ομάδα της Αλεξανδρούπολης βρίσκεται στα μετάλλια στη συγκεκριμένη κατηγορία ενώ τα τέσσερα τελευταία χρόνια συμμετέχει στους τελικούς του συγκεκριμένου αγωνίσματος. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές προπονητές γονείς και διοίκηση της ομάδας !»

Πρωταθλητής Ελλάδας στους Παμπαίδες ο Μηλικούδης της Φιλίας Ορεστιάδας!

Ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης στους παμπαίδες και η Λεμονιά Γκαϊντατζή στις παγκορασίδες κατέκτησαν τους τίτλους στο απλό του Πανελληνίου πρωταθλήματος, που ολοκληρώθηκε έπειτα από μεστό τριήμερο στην Καβάλα κι έκλεισε παράλληλα την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 στην επιτραπέζια αντισφαίριση.

Ο 12χρονος Μηλικούδης από τη Φιλία Ορεστιάδας έφτασε στη μεγαλύτερη διάκρισή του ως νούμερο 1 του αγωνίσματος και συμπλήρωσε ιδανικά το χτεσινό χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό. Στον τελικό έκαμψε με 3-1 τον Σάββα Βατσακλή. Η 12χρονη Γκαϊντατζή του Α.Σ.Ε.Α Καβάλας δικαίωσε απόλυτα τα προγνωστικά στις παγκορασίδες, μάλιστα πανηγύρισε τη δεύτερη σερί πρωτιά στο αγώνισμα και ξανά στο κλειστό γυμναστήριο Καλαμίτσας. Δεν έχασε ούτε σετ και στον τελικό κατέβαλλε την εντυπωσιακή 10χρονη από τη Χίο Βασιλική Μπουλά. Επιπλέον, η Γκαϊντατζή αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στο διπλό παγκορασίδων με τη συμπαίκτρια της στην Καβάλα Ζωή Καζάκου, ενώ χτες είχε ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και στο ομαδικό. Στο διπλό παμπαίδων το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Γιώργος Μαρούλης/Σάββας Βατσακλής από τη Δόξα Πεύκης.

Στο απλό παμπαίδων ο Κωνσταντίνος Μηλικούδης προχώρησε στο καθοριστικό παιχνίδι για το χρυσό ως 1ο φαβορί, από την άλλη όμως ο Σάββας Βατσακλής έκανε πολύ καλή πορεία από τη 10η θέση των seeding. Στον θεαματικό τελικό ο αθλητής της Φιλίας προηγήθηκε 2-0 σετ. Ο Αθηναίος φιναλίστ μείωσε και το 4ο σετ κρίθηκε στην παράταση για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 3-1 για τον Μηλικούδη (11-7, 11-7, 5-11, 14-12). Σημειωτέον ότι ο Σάββας είναι γιος του ομοσπονδιακού τεχνικού Κώστα Βατσακλή και της πρώην αθλήτριας των Χανίων και νυν προπονήτριας στην Επιτραπέζια Αντισφαίριση Πεύκης Λουκίας Γιανναδάκη.

Στην πορεία του ως τον τελικό ο Μηλικούδης αναδείχτηκε νικητής στο 1ο γκρουπ όταν επικράτησε του Γιώργου Μαρούλη με 3-1 σετ, του Πέτρου Παπαναστασίου και του Μανώλη Βουμβουλάκη με 3-0. Από την κορυφή του ταμπλο ακολούθως έκαμψε τον Γιάννη Κούτρα με 3-0, τον Ευάγγελο Δερνεξή επίσης με 3-0 και στα ημιτελικά τον Γιάννη Μαστρογιάννη με 3-1 σετ.