Αθλητικά Βόλευ

Ανατροπή ψυχής πανηγύρισε ο Εθνικός !

Του Γιώργου Πανταζίδη

Μετά από συναρπαστικό αγώνα 2,5 ωρών που είχε μεγάλες εναλλαγές στο σκορ, πάθος και ένταση ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-2 σετ τον Παμβοχαϊκό και στον πρώτο του αγώνα στο πρωτάθλημα της Volley League σημείωσε και την πρώτη του νίκη. Ο Παμβοχαϊκός ενώ έχανε 1-0 σετ πήρε προβάδισμα 2-1 σετ και 11-6 στο 4ο σετ χτυπώντας την υποδοχή του αρνητικού Φρίσεν αλλά στη συνέχεια, η ομάδα του Έβρου έβγαλε ψυχή, πάθος αποφασιστικότητα και έκανε την μεγάλη ανατροπή πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Ο Εθνικός ξεκίνησε καλά και πήρε το πρώτο σετ με «όπλα» το σερβίς και το μπλοκ. Η εικόνα ήταν πολύ διαφορετική στη συνέχεια. Η υποδοχή χάλασε, η επιθετική ανάπτυξη δεν μπορούσε να λειτουργήσει καλά, το μπλοκ δεν υπήρχε και οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι. Προηγήθηκαν με 1-2 και 6-11 και η ψυχολογία των Εβριτών ήταν στα «τάρταρα» …

Ο Εθνικός που από το 4ο σετ και μετά αγωνιζόταν με τον Αλεξανδρουπολίτη Χρήστο Χρηστουηλία αντί του κακού Καναδού ακραίου εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Παμβοχαϊκού, πήρε και πάλι μπρος, αναθάρρησε με τα πετυχημένα μπλοκ και πήρε φόρα για την ανατροπή  με τα σερί στο σερβίς από τους Στίγγα και Ριζόπουλο. Τελικά έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, εκεί όπου προστέθηκε στις αξιόπιστες λύσεις και ο νεαρός Νικολακάκης

Οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 6-6. Με πρώτο χρόνο του Στίγγα και ένα μπλοκ του αλλά και τον άσσο του Στρούγκαρ ο Εθνικός ξέφυγε 9-6. Η διαφορά μεγάλωσε όταν ο Ρουμελιώτης έχασε την επίθεση (10-6). Ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γκμίτροβιτς 15-10.

Εξαιρετικοί για τον Εθνικό ο διαγώνιος Γκμίτροβιτς, σε καλή μέρα οι δυο κεντρικοί αλλά και ο Ριζόπουλος

*Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 9 άσσοι, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων και του ΓΑΣ Παμβοχαϊκός προήλθαν: 12 άσσοι, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.
Τα σετ: 3-2 (25-17, 20-25, 17-25, 25-22, 15-10) σε 112΄.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4 (1/2 επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 25 (23/39 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φρίσεν 7 (5/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 11 (7/12, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στίγγας 14 (6/10, 5 μπλοκ, 3 άσσοι), Ριζόπουλος 10 (9/18, 1 μπλοκ, 56% επ., 38%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. – 43%υπ., 30%υπ.), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (2/5), Νικολακάκης 1 (1 μπλοκ).
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1π. (1/5 επ.), Ολιβέιρα 18 (13/24, 1 μπλοκ, 4 άσσοι, 24%υπ., 12%αρ.), Ρούμπο 8 (5/12, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γκλαντστόουν 17 (10/18, 4 μπλοκ, 3 άσσοι), Ρουμελιώτης 13 (11/13, 2 άσσοι), Ροντρίγκο Αμπράο 9 (7/15, 2 άσσοι, 64%υπ., 33%αρ.) / Παπαδημητρίου (λ. – 66%υπ., 45%αρ.), Κωτσάκης, Τουρνάκης, Δημητούλης.

Μουστακίδης: «Επικίνδυνες οι πρεμιέρες, κρατάμε τη νίκη»

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Πάντα οι πρεμιέρες κρύβουν απρόοπτα. Μπήκαμε καλά στον αγώνα αλλά μετά χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στην υποδοχή. Μπράβο σε όλα τα παιδιά που γύρισαν τον αγώνα από 1-2 σετ και 6-11. Αξίζουν συγχαρητήρια στον Χρηστουηλία και στον Νικολακάκη που ήρθαν από τον πάγκο και κράτησαν την υποδοχή. Από ένα σημείο και μετά είχαμε καλύτερα ποσοστά στην κόντρα μπάλα και καλύτερο μπλοκ και πιστεύω πως δίκαια νικήσαμε. Είναι μία καλή αρχή, κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε».